דודי שמש - ליהנות ממים חמים ולתמוך במהפכה הירוקה

 
דודי שמש הם מתקנים לחימום מים מהיר הפועלים באמצעות אנרגיית השמש. דודי שמש הם חלק מטרנד המהפכה הירוקה התופסת תאוצה בכל העולם. דודי שמש מאפשרים לנו לחסוך חשמל וכסף בלי לפגוע באיכות הסביבה.
 
 
דודי שמש במבט היסטורי
 
בשנת 1777 פיתח בוטנאי שוויצרי בשם הוראס דה- ססר את דוד השמש הראשון. זה היה מתקן ובו קופסת עץ שהכילה קולט במטרה לחמם מרק באמצעות השמש.
 
ד"ר צבי תבורי, מדען ישראלי פיתח את דוד השמש הראשון בישראל והיה מחלוצי השימוש באנרגיה סולרית.
 
בשנות השבעים, בעקבות משבר האנרגיה, חוקקה כנסת ישראל בשנת 1967 חוק המחייב להתקין דודי שמש בכל דירה הנבנית בישראל. רק ברובע היהודי אשר בירושלים העתיקה אסור להתקין דודי שמש בשל תקנה האוסרת הצבת מבנים על הגגות, כולל דודי שמש.
 
החל משנות התשעים אוסרות הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה התקנת דודי שמש על גגות רעפים, אלא רק התקנת קולטנים בלבד כדי לשמור על חזות העיר. בבתים בעלי גגות רעפים מותקן הדוד בתוך חלל הגג ומופעל באמצעות משאבה לסחרור המים.
 
מפעלי תעשייה אינם חייבים לחמם מים באמצעות דודי שמש, הם בדרך כלל, מעדיפים לחמם מים באמצעות מזוט.
 
 
דודי שמש - נא להכיר:
 
 • דוד שמש מורכב משני חלקים, מכל המים וקולטני השמש.
     
 • המכל עשוי מחומר פלדה בצורת גליל ועמיד בפני לחץ מים. את מכל הפלדה עוטף גליל פח ובניהם יש חומר בידוד תרמי פוליאוריתן. בדודי שמש ישנים חומר הבידוד עשוי מצמר סלעים.
     
 • קולטני השמש הם תיבה בצורת מלבן העשויה ממתכת. רק הדופן הקדמית בתיבה עשויה מזכוכית או מפלסטיק שקוף. בתוך תיבת המתכת יש צינור מים מפותל ולאחריו לוח פח צבוע בצבע שחור. הצבע השחור מושך את קרני השמש ומעביר את החום הנוצר אל הצינור ומחמם את המים שבתוכו.
     
 • הקולט מותקן במקום גבוה, בדרך כלל על גג הבית, הוא מותקן בשיפוע כשהוא פונה לצד דרום כדי למרב את החשיפה אל קרני השמש.
     
 • צינור אחד השייך לתשתית המים של הבניין מחובר אל דוד השמש ועובר דרך קולט השמש. קרני השמש פוגעות בקולט והופכות לאנרגיית חום. האנרגיה נשארת כלואה בתוך הקולט ומחממת את המים שבצינור. למכל המים יש פתח נוסף שממנו יוצאים המים החמים אל צנרת המים הביתית.
     
 • המכל ממוקם גבוה מהקולט. המים החמים שבצינורות שבקולט עולים למעלה לכיוון המכל. המים הקרים שבדוד השמש נמצאים בתחתית המיכל, הם זורמים לקולט הנמצא במקום נמוך יותר. כך נוצרת תנועה מעגלית. כאשר המים הקרים מתחממים באמצעות הקולטן הם עולים לדוד ומשם אל הצנרת הביתית.
     
 • בדודי שמש רבים מותקן בתוך המכל גוף חימום חשמלי שתפקידו לחמם את המים בימים מעוננים, ימים שבהם קרני השמש אינן מצליחות לחמם היטב את המים. סביב גוף החימום אפשר להתקין שרוול המבודד כמות קטנה של מים ומחמם רק אותה. בדרך זו לא ניאלץ לחמם את כל כמות המים שבדוד ונוכל לחסוך חשמל וכסף רב.
     
 
דוד שמש, דוד חשמל - מה עדיף?
 
 • דוד שמש מחמם מים רק באמצעות חשמל. הוא אינו עושה שימוש באנרגיה סולארית המופקת מקרני השמש. חימום מים חמים באמצעות דוד שמש יקר הרבה יותר מאשר חימום באמצעות קרני השמש ש"אינן גובות תשלום" על החימום.
     
 • דוד חשמל חוסך מקום - הוא אינו דורש קולטני שמש התופסים שטח רב. בכל בית דירות אפשר להתקין דוד שמש, והוא אינו חייב להיות מותקן על גג הבית.
     
 • דוד חשמל המותקן בעליית הגג או במרפסת שירות מספק מיד מים חמים. איננו צריכים להמתין עד שמהמים החמים יעברו דרך הצינורות הארוכים ויגיעו אל ברז המים שבבית. זהו יתרון משמעותי בעיקר כאשר אנו גרים בקומה נמוכה בבניין רב קומות.
     
 • היתרון הגדול של דוד שמש הוא החיסכון בחשמל ובעלויות. מלבד קניית הדוד והתקנתו, אין הוצאות כספיות נוספות.
     
 • רוצים לחסוך כסף? מחפשים דודי שמש מבית טוב? או תיקון דודי שמש  צרו קשר עם "חברת א.ר. מערכות שמש". צוות מקצועי ומיומן ממתין לכם במחירים אטרקטיביים. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
טלפקס: 7469037 - 09 | טל': 7425454 - 09, 044 - 554 - 700 - 1
ניידים: 6297298 - 052, 5297298 - 052 | דוא"ל: Energy1234@walla.com